AI w praktyce: relacja z wizyty studyjnej studentów PW w Allegro 25…


Author:
logo
SJO PW

AI w praktyce: relacja z wizyty studyjnej studentów PW w Allegro

25 listopada br. międzywydziałowa grupa 21 studentów Politechniki Warszawskiej uczestniczyła w wizycie studyjnej w siedzibie Allegro w Fabryce Norblina.

Spotkanie odbyło się w ramach lektoratu tematycznego B1+ „Was macht KI mit uns? Chancen, Ängste und neue Wege” („Co AI robi z nami? Szanse, lęki i nowe drogi”), prowadzonego przez dr. Dariusza Bruncza.

Na początku grupa została przywitana przez Grzegorza Czapskiego, Chief Ventures Officer (odpowiedzialnego za ekspansję międzynarodową Allegro oraz twórcę i implementera usługi Allegro Smart!).

Następnie głos zabrał Matthias Frechen, dyrektor handlowy (CCO), który przedstawił swoje doświadczenia zawodowe zdobyte w globalnych koncernach e-commerce w USA, Singapurze i Chinach oraz omówił wybrane aspekty kultury pracy w środowisku wielokulturowym.

Druga część spotkania, prowadzona w języku angielskim, była poświęcona narzędziom sztucznej inteligencji wykorzystywanym w Allegro w obszarze sprzedaży i marketingu. Prezentację przedstawił dr inż. Paweł Zawistowski, senior manager ds. AI w Allegro oraz adiunkt Instytutu Informatyki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.

W kolejnej części Teresa Bęben-Bublik, Employer Branding Expert w Allegro, zaprezentowała aktualną sytuację firmy z okazji jej 25-lecia, a także wartości i kompetencje szczególnie cenione w procesach rekrutacyjnych.

Na zakończenie Grzegorz Czapski omówił kierunki rozwoju Allegro na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej oraz zagadnienia związane z logistyką i funkcjonowaniem systemu przesyłkowego.

Wizyta została zorganizowana przy wsparciu Anny Dombek, asystentki kierownictwa Allegro.

W trakcie wszystkich modułów studenci aktywnie uczestniczyli w dyskusjach, używając zarówno języka niemieckiego, jak i angielskiego.

W wydarzeniu gościnnie uczestniczyła także kilkuosobowa grupa studentów Akademii Leona Koźmińskiego ze studiów anglojęzycznych o specjalizacji AI.

Lektorat tematyczny o sztucznej inteligencji, prowadzony w Studium Języków Obcych PW, jest projektem pilotażowym realizowanym od semestru zimowego 2025/26. Obejmuje zarówno zagadnienia teoretyczne związane z historią i podstawowymi pojęciami AI, jak i elementy praktyczne, w tym warsztaty z promptowania w języku niemieckim.